قوانین و مقررات صرافی فرد به فرد

قرارداد حاضر براساس ماده ۱۰ قانون مدنی، و با تابعیت از کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران به صورت عام و قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲ و آیین نامه های مربوطه و قانون جرایم رایانه ای به صورت خاص، از تاریخ ثبت نام یا ورود کاربر (مالک مشخصات ثبت شده در پلتفرم HiArz) در سایت رسمیت قانونی خواهد رسید. لازم به ذکر است قوانین و مقررات مندرج در این بخش برای تمامی کاربران و بازدیدکنندگان سایت لازم الاجرا بوده و هر گونه استفاده از سایت  HiArz و ایران فراسود به منزله قبول آن میباشد. قرارداد حاضر متضمن کلیه توافقات طرفین بوده و توافقات و اظهارات پیشین، اعم از شفاهی و کتبی، در ارتباط با موضوع این قرارداد از تاریخ انعقاد، فاقد هرگونه اثر خواهد بود.

اصطلاحاتی که در این قوانین و قرارداد به کار رفته است دارای معانی مشروح زیر است:
 HiArz: وب سایت با آدرس اینترنتی  www.hiarz.com می باشد که یک زیرساخت آنلاین است و در در زمینه آموزش، تحقیق، ارائه اطلاعات و خدمات مفید در حوزه ارز دیجیتال فعالیت دارد. کلیه حقوق مادی و معنوی آن متعلق به وب سایت HiArz و ایران فراسود می باشد. در واقع هدف اصلی فراهم آوردن مکانی امن و مطمئن جهت مبادله ارزهای دیجیتال با قیمتی منصفانه (نه عاملیت فروش آن) است.
 کاربر یا کاربران شخصی حقیقی یا حقوقی است که از طریق اینترنت به پلتفرم HiArz و ایران فراسود متصل و از خدمات آن بهرمند می شود.
حساب کاربری حسابی است که کاربر برای استفاده از خدمات HiArz و ایران فراسود ایجاد کرده‌ است و متصل به وب سایت HiArz و ایران فراسود است.
 خریدار یا فروشنده کاربر یا متقاضی خدمات HiArz شخصی است که از طریق سامانه HiArz و یا ایران فراسود ، ثبت سفارش یا سایر روش های موجود، از خدمات HiArz و ایران فراسود استفاده می کند.
 شناسه کاربری شناسه ای با حروف لاتین که کاربر هنگام ثبت نام انتخاب کرده و به همراه کلمه عبوری که آن را نیز خود کاربر هنگام ثبت نام انتخاب می کند جهت ورود به سایت HiArz و ایران فراسود استفاده می شود.
 اطلاعات محرمانه اطلاعاتی که توسط کاربران در اختیار سامانه قرار داده می‌شود اعم از اطلاعاتی که به صورت مستقیم از سوی کاربران وارد می‌شود و یا اطلاعاتی که به صورت خودکار و در نتیجۀ بهره برداری از خدمات HiArz در اختیار سامانه قرار گرفته است. مانند (هویت و شماره های تماس کاربران).
 اکانت اجاره ای حساب کاربری ای را می گویند که فرد متقاضی پس از ایجاد و تایید آن در پلتفرم HiArz و ایران فراسود، آن را در اختیار شخص دیگری قرار داده و یا از آن به نفع شخص دیگری بهره برداری می کند.

 

ماده‌ ۱: احراز هویت کاربران

براساس تکلیفی که قوانین مطروحه جمهوری اسلامی علی الخصوص قوانین جرایم رایانه ای و تجارت الکترونیک بر عهده فروشندگان فضای مجازی قرار داده است، پلتفرم HiArz و ایران فراسود خود را ملزم به احراز هویت متقاضیان قبل از انجام هرگونه خرید و فروش می داند. سامانه HiArz و ایران فراسود بدون تایید هویت افراد هیچ گونه خدماتی به اشخاص و نهادها و شرکت ها ارائه نخواهد داد.

۱-۱ ارسال مدارک و اطلاعات درخواستی به منزله تایید احراز هویت نبوده و HiArz و ایران فراسود این حق را برای خود محفوظ می دارد پس از بررسی اطلاعات و مدارک ارسالی بدون هیچ گونه توضیحی از تائید آن خود داری کرده و احراز هویت کاربر را تائید نکند.

تبصره: در صورت عدم تائید احراز هویت از سوی HiArz و ایران فراسود تمامی مدارک ارسالی حذف شده و نگهداری نخواهد شد مگر در صورتی که مدارک ارسالی توسط فرستنده دستکاری شده و به قصد کلاهبرداری‌ یا فریب نیروی پشتیبانی HiArz و ایران فراسود ارسال شده باشد که در این صورت شرکت این حق را برای خود محفوظ می داند تا پیگیری موضوع از طریق مراجع قانونی مدارک را نزد خود نگهداری کند.

۱-2 مراحل احراز هویت بدین شرح است:

الف - ارسال تصویر کارت ملی و متن تعهد نامه توسط کاربر (خریدار یا فروشنده) به صورت سلفی.

ب ارایه شماره همراه خریدار و فروشنده

تبصره ۱جهت تائید شماره همراه ممکن است لازم باشد تیم پشتیبانی با شماره همراهی که کاربر ثبت کرده است تماس بگیرد.

تبصره ۲جهت تائید شماره همراه کاربر موظف است شخصا از طریق شماره ای که ثبت کرده است پاسخگو باشد.

پ وارد کردن ایمیل در صفحه ثبت نام: ایمیل باید به اسم و هویت خود شخص کاربر باشد و از طریق کلیک روی لینک فعالسازی ای که از طرف HiArz و ایران فراسود به آن ارسال می گردد تایید شود.

۱-3 مراحل احراز هویت ممکن است با توجه به تغییر قوانین یا شرایط، تغییر کرده و یا مورد جدیدی به آن اضافه گردد.

۱-4 استفاده از مدارک و اطلاعات هر فرد دیگری به جز فرد متقاضی ثبت نام (ولو با رضایت ایشان) بر خلاف قوانین بوده و مسئولیت کامل آن بر عهده فرد خاطی می باشد. در صورت نیاز اطلاعات فرد خاطی در اختیار مراجع قانونی ذیصلاح قرار خواهد گرفت.

۱-5 ممکن است بنا به مورد و حسب صلاحدید و تشخیص HiArz و ایران فراسود، جهت تایید حساب کاربری از کاربران درخواست اطلاعات تکمیلی، ارائه مدارک و یا اصلاح اطلاعات موجود گردد. در این صورت کاربر مورد درخواست، متعهد به ارائه اطلاعات و یا اصلاح اطلاعات درخواستی در مدت اعلام شده از سوی HiArz و ایران فراسود خواهد بود. در غیر این صورت وب سایت می‌تواند حساب کاربری وی را مسدود کرده و از ارائه خدمات به کاربر مذکور خودداری کند.

 

ماده‌ ۲: حساب کاربری  HiArz

برای استفاده از خدمات پلتفرم لازم است که هر کاربر اعم از شخص حقیقی و یا حقوقی یک حساب کاربری در وب سایت HiArz و یا در ایران فراسود بسازد. تنها اشخاصی که ۱۸ سال تمام داشته و واجد اهلیت قانونی هستند می‌توانند اقدام به ساختن حساب کاربری در پلتفرم کنند. برای استفاده از خدمات  HiArz و ایران فراسود، کاربر مذکور باید نام، نام خانوادگی، آدرس پست الکترونیکی و شماره همراه خود را در وب سایت یا در فرم ثبت نام ثبت کند. کاربر می پذیرد تمامی اطلاعات خواسته شده از جمله اطلاعات تماس و آدرس ایمیل را به صورت صحیح وارد کرده و از اطلاعات شخص دیگری استفاده نکند.

۲-۱ هیچ کاربری حق واگذاری شناسه کاربری خود به فرد یا شرکت (حقیقی یا حقوقی) دیگر را ندارد. بدیهی است در صورت تخلف، مسئولیت و عواقب آن بر عهده کاربری است که در پلتفرم ثبت نام کرده و اطلاعات هویتی او تائید شده است.

تبصره: در صورتی‌ که کاربری حساب خود را به فرد دیگری اجاره دهد و‌ یا به هر نحوی اطلاعات ورود به حساب کاربری خود را در اختیار دیگری قرار دهد مسئولیت تمامی اقدامات انجام شده از جمله واریز وجوه‌ کثیف (مثلا پول بدست آمده از طریق فیشینگ یا کلاهبرداری) بر عهده دارنده اصلی حساب کاربری بوده و علاوه بر اینکه حساب کاربری فرد خاطی مسدود می گردد ایشان (کاربر افتتاح کننده اکانت کاربری HiArz و ایران فراسود) موظف است تمامی ضرر و زیان و خسارات وارده به شرکت را در اسرع وقت جبران کند.

۲-۲ هر شخص حقیقی یا حقوقی تنها مجاز است یک حساب‌ کاربری باز کند و در صورت ثبت نام بیش از یک حساب کاربری، HiArz و ایران فراسود مجاز است دسترسی فرد خاطی را قطع کرده و حساب (های) کاربری ایشان را مسدود نماید.

۲-۳ مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری در پلتفرم HiArz از جمله نام کاربری و رمز عبور به عهده کاربران است. در صورت مفقود شدن یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر مذکور موظف است در اسرع وقت موضوع را به اطلاع HiArz و ایران فراسود برساند. بدیهی است تا زمانی که اطلاع‌ رسانی به HiArz و ایران فراسود به‌ صورت رسمی انجام نشده و HiArz اقدامات لازم جهت انسداد موقت اکانت را انجام نداده است، مسئولیت همه فعالیت‌هایی که از طریق حساب کاربری مذکور انجام شده و می‌شود به عهده وی خواهد بود.

 

ماده ۳: قوانین کلی معاملات در HiArz و ایران فراسود

در حال حاضر خرید و فروش‌ ارز دیجیتال در HiArz و ایران فراسود ‌ به روش فرد به فرد(P2P)، انجام می گردد. قوانینی که در ماده‌ ۳ آمده است در مورد این روش صدق‌ می کند.

۳-۱ قبل از انجام هر گونه معامله در HiArz و ایران فراسود، کاربر (خریدار و فروشنده) متعهد می شود قوانین HiArz و ایران فراسود را خوانده و قبول دارد و قبول می کند در صورت بروز هر گونه اختلاف بین خریدار و فروشنده، فردی که از تیم HiArz و ایران فراسود بعنوان داور تعیین می شود موضوع را بررسی و داوری کند، حکم داوری HiArz و ایران فراسود نهایی، لازم الاجرا و غیر قابل برگشت است، پس از اعلام نتیجه بررسی به طرفین معامله، تیم پشتیبانی HiArz و ایران فراسود مجاز است با توجه به نتیجه آن و در صورت لزوم مستقیما معامله را تائید یا لغو کند و مبلغ معامله را در موجودی حساب کاربری خریدار و/یا فروشنده اعمال کند، لازم به ذکر است هر دو طرف معامله حق هر گونه شکایت یا اعتراض نسبت به رای‌ نهایی داور را از خود سلب می نمایند.

تبصره ۱: مبنی داوری HiArz و ایران فراسود تنها اطلاعاتی است که از طریق پلتفرم HiArz و ایران فراسود همچون قسمت تیکت های پشتیبانی می باشد.

۳-۲  مسئولیت بررسی صحت آدرس کیف پولی که خریدار هنگام ثبت درخواست خرید ارائه می دهد بر عهده خود او می باشد و علاوه بر آن خریدار موظف است. بدیهی است در صورتی که به دلیل عدم ارائه اطلاعات صحیح یا ارائه اطلاعات ناکافی توسط خریدار انتقال با مشکل مواجه شود مسئولیت آن با خریدار است.

۳-۳ اگر فروشنده هنگام انتقال ارز دیجیتال به هر دلیلی اطلاعات ارائه شده در درخواست خرید توسط خریدار را به صورت اشتباه یا ناکامل وارد کند، مسئولیت آن بر عهده فروشنده است.

۳-۴  قیمتی که بعنوان قیمت پیشنهادی خرید به فروشندگان نمایش داده می شود و نیز لیست قیمت جهانی و داخلی ارزها که در سامانه HiArz  و ایران فراسود نمایش داده می شود از منابع مختلف استخراج شده است و بررسی صحت و اعتبار آن بر عهده خود کاربر است و هیچ گونه مسئولیتی در قبال ضرر و زیان ناشی از تفاوت قیمت های نمایش داده شده بر عهده HiArz و ایران فراسود نیست. همچنین خریدار و فروشنده موظفند قبل از انجام معامله تمام جوانب آن از جمله قیمت پیشنهادی را بررسی کرده و تنها پس از کسب اطمینان کامل اقدام به خرید یا فروش کنند.

۳-۵ پس از انتقال نهایی ارز دیجیتال (تائید نهایی انتقال روی شبکه بلاکچین) توسط فروشنده به آدرس‌ کیف پول سایت، و پرداخت مبلغ ریالی که خریدار ثبت کرده است معامله نهایی شده و امکان لغو آن وجود نخواهد داشت.

۳-۶  پرداخت هزینه انتقال ارز دیجیتال روی شبکه بلاک چین (Transaction Fee) بر عهده فروشنده است.

۳-۷  فروشنده موظف است هزینه انتقال شبکه را به مقدار کافی تعیین کند طوری که تراکنش حداکثر‌ طی ۱‌ ساعت روی شبکه تائید نهایی (Confirm) شود. در صورتی که به دلیل تعیین نامناسب هزینه انتقال، انتقال ارز دیجیتال بیشتر از ۳ ساعت به طول بیانجامد خریدار می تواند به پشتیبانی HiArz و ایران فراسود درخواست لغو دهد.

 

ماده ۴: خرید و فروش فرد به فرد(P2P)

علاوه بر قوانین کلی HiArz و قوانینی که در ماده ۳ آمده است، معاملاتی که به روش فرد به فرد(P2P) روی سایت انجام می شوند از قوانین و مقرراتی که در ماده ۴ آمده است نیز پیروی می کنند. قوانینی که در ماده ۴ آمده است تنها در‌مورد معاملات به روش P2P صدق می کند.

۴-۱  در صورتی که فروشنده سهوا یا عمدا مقدار ارز دیجیتال بیشتری از آنچه در درخواست معامله آمده است برای سایت ارسال کند و یا ارز را به آدرس کیف پول نادرست ارسال کند، مسئولیت آن کاملا بر عهده فروشنده است وهیچ گونه مسئولیتی متوجه HiArz و ایران فراسود نخواهد بود.

۴-۲  در معاملات فرد به فرد(P2P) پس از تائید واریز وجه ریال توسط فروشنده، معامله تکمیل شده تلقی خواهد شد و HiArz و ایران فراسود هیچگونه مسئولیتی در قبال عدم ارسال واریز وجه ریالی و یا ارسال اشتباه آن توسط خریدار نخواهد داشت و تمامی عواقب و مسئولیت آن بر عهده فروشنده است.

تبصره: اگر خریدار مقدار واریز ریالی را کمتر از آنچه در درخواست ثبت شده آمده است انتقال داده باشد و یا به هر دلیل دیگری واریز وجه با مشکل مواجه شده باشد، فروشنده موظف است قبل از تائید واریز وجه، با ارسال تیکت، پشتیبانی HiArz و ایران فراسود را مطلع کرده و تا بررسی موضوع توسط پشتیبانی HiArz و ایران فراسود، واریز وجه را تائید نکند.

۴-۳  فروشنده متعهد می شود حداکثر ۲۰ دقیقه پس از تائید واریز وجه ریالی از طرف خریدار، تایید نهایی را انجام دهد.

تبصره:  در صورتی که فروشنده طبق بند ۳ ماده ۴، وجه ریالی را در زمان مقرر تائید نکند تیم پشتیبانی HiArz و ایران فراسود مجاز خواهد بود پس از بررسی صحت واریز وجه ریال، به صورت مستقیم نسبت به تائید انتقال ارز در پلتفرم HiArz و ایران فراسود اقدام کرده و پرداخت امن فروشنده را به نفع خریدار آزاد کند در این حالت و پس از تائید واریز وجه ریالی توسط پشتیبانی، فروشنده حق هر گونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب می نماید.

۴-۴ در صورتی که خریدار واریز وجه را پس از پایان مهلت قانونی ای که در معامله مشخص شده است انتقال ندهد، HiArz و ایران فراسود مجاز است معامله را لغو کند.

تبصره: در صورتی که خریدار طبق بند ۴ ماده ۴ قوانین HiArz و ایران فراسود، واریز وجه  ریال را پس از پایان مهلت قانونی انجام دهد و قبل از اعلام واریز وجه ریال توسط ایشان، فروشنده درخواست لغو کند، HiArz و ایران فراسود هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت و تمامی عواقب و مسئولیت آن متوجه خریدارخواهد بود.

۴-۵ در صورتی که فروشنده انتقال ارز دیجیتال را در مهلت قانونی ای که در معاملات مشخص شده است انجام ندهد، خریدار می تواند معامله را لغو کند.

تبصره: در صورتی که پس از تائید درخواست فروش توسط خریدار، فروشنده‌ انتقال ارزدیجیتال را در مهلت قانونی ایجاد نکند، در‌نوبت اول به ایشان اخطار داده خواهد شد و در‌ صورت تکرار حساب‌ کاربری ایشان در HiArz ‌ و ایران فراسود مسدود خواهد شد.

۴-۶  از آنجا که در‌ معاملات فرد به فرد(P2P) پلتفرم HiArz و ایران فراسود تنها نقش واسط بین خریدار و فروشنده را ایفا می کند، فروشنده قبول می کند که تنها انتقال ارز به سایت، هیچ گونه مسئولیتی در قبال‌ تکمیل‌ معامله و واریز ریالی برای HiArz ‌ و ایران فراسود ایجاد نمی کند، بنا براین در صورت ایجاد انتقال ارز به سایت توسط فروشنده و عدم واریز وجه توسط خریدار در‌ مهلت مشخص شده، تنها مسئولیتی که HiArz و ایران فراسود قبول می کند لغو معامله و استرداد انتقال ارز به فروشنده است.

تبصره ۱: با توجه به ماهیت معاملات فرد به فرد(P2P) هر دو طرف معامله (خریدار و فروشنده) در صورت عدم تکمیل و یا لغو معامله تا قبل از اتمام مرحله واریز وجه، حق هرگونه اعتراض یا شکایت را از خود سلب‌ می کنند.

تبصره ۲: در صورتی که پس از ایجاد انتقال ارز در مهلت قانونی توسط فروشنده، خریدار واریز وجه ریال را انجام ندهد، در‌نوبت اول به ایشان اخطار داده خواهد شد و در‌ صورت تکرار حساب‌ کاربری ایشان در HiArz ‌ و ایران فراسود مسدود خواهد شد.

۴-۷  در معاملات فرد به فرد(P2P) قیمت پیشنهادی ای که خریدار برای‌ ارز دیجیتال ثبت کرده است با توجه به تغییرات لحظه ای قیمت جهانی آن ارز دیجیتال تغییر می کند و در لحظه ثبت درخواست خرید توسط خریدار ثابت می شود، بنابراین خریدار قبل از قبول درخواست خرید و فروشنده هنگام ثبت آن موظف هستند قیمت را با‌قیمت های‌ جهانی مقایسه کرده و تنها در صورت موافقت با آن عمل کنند. HiArz و ایران فراسود هیچ گونه مسئولیتی در قبال اختلاف قیمت ها ندارد. 

 

ماده 5

کلیه فعالیت های این مجموعه در حوزه ارزهای‌دیجیتال و از محل درآمدهای قانونی مشتریان خود بوده و هیچ گونه ارتباطی با ارز فیزیکی، اسکناس یا حواله ندارد و اساساً خدمات مربوط به صرافی را ارایه نمی نماید. این مجموعه تحت هیچ شرایطی در حوزه فعالیت مرتبط با خدمات پرداخت ها از جمله خرید و فروش و اعلام نرخ ارز فیزیکی (اسکناس یا حواله و غیره) ورود پیدا نکرده و نخواهد کرد.

 

ماده 6

هر گونه اقدامی از سوی کاربر که منجر به ورود خسارت به شهرت، اعتبار و دارایی‌ های پلتفرم HiArz و ایران فراسود شود تخلف از شرایط قراردادی و قانونی تلقی خواهد شد و HiArz و ایران فراسود این حق را برای خود محفوظ می‌داند که حساب کاربر خاطی را مسدود کند و در صورت نیاز، علیه شخص اقدام قانونی انجام دهد و خسارت و حقوق قانونی خود را مطالبه کند.

 

ماده 7

با استفاده از خدمات HiArz و ایران فراسود کاربران (خریداران و فروشندگان) می‌پذیرند و موظف می‌باشند که از این خدمات برای انجام هیچ فعالیت غیر‌قانونی ای که طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران مشخص‌ شده است و یا خلاف شرع یا مخالف با عرف جامعه است استفاده نکنند. در صورت مشاهده موارد غیر قانونی همه مسئولیت های ناشی از اعمال غیر قانونی با کاربر خاطی است. HiArz و ایران فراسود هیچ گونه مسئولیتی در قبال استفاده نادرست کاربران از ارزهای دیجیتال ندارد و در صورتی که آگاه گردد خریدار خدمات خریداری شده را در وب سایت های غیر قانونی علی الخصوص سایت های قمار و شرط بندی و از این دست موارد استفاده می کند، می تواند حساب کاربری فرد خاطی را مسدود و وی را به محاکم صالحه قانونی معرفی نماید.

 

ماده 8

مسئولیت همۀ اقدامات و افعال کاربران که ناشی از عدم رعایت قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون مجازات اسلامی قانون جرایم رایانه ای (ارتکاب جرم) و قوانین مدنی و تجارت الکترونیک باشد، برعهدۀ شخص متخلف بوده و HiArz و ایران فراسود هیچ گونه مسئولیتی در قبال اعمال و افعال فوق نداشته و نخواهد داشت و می‌تواند ضمن غیر فعال کردن حساب کاربری متخلف، از طریق مراجع ذیصلاح، اقدامات قانونی را علیه نامبرده نسبت به احقاق حقوق قانونی شرکت به عمل آورد.

تبصره: چنانچه به موجب این قرارداد از جانب کاربر خسارتی به HiArz و ایران فراسود یا مشتری نهایی وارد آید، کاربر ضامن جبران خسارت می باشد و قابل پیگیری در مراجع ذیصلاح جمهوری اسلامی ایران است. 

 

ماده 9: تغییر قوانین HiArz

کاربر با ثبت نام در وب سایت HiArz و ایران فراسود، با هر بار استفاده از خدمات این پلتفرم می‌پذیرد که قوانین و مقررات جاری HiArz و ایران فراسود را به صورت کامل مطالعه کرده و با اطلاع کامل از شرایط و معانی آن را پذیرفته‌ است. این قوانین و مقررات ممکن است در طول زمان تغییر کند، بنابراین استفاده مستمر کاربران از وب سایت به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات آن است.